fbpx

Cytaty

“.. Otóż: ‘Większość ludzi nie chce pływać , dopóki nie nauczy się pływania’. Czy to nie dowcipne? Oczywiście nie chcą pływać! Urodzili się przecież dla ziemi, nie dla wody. I oczywiście nie chcą myśleć, gdyż stworzeni zostali do życia, a nie do myślenia! Tak, a kto myśli i kto z myślenia czyni sprawę najważniejszą, ten wprawdzie  może w tej dziedzinie zajść daleko, ale taki człowiek zamienił ziemię na wodę i musi kiedyś utonąć. ..”

“Wilk Stepowy”, Hermann Hesse


“…Od czasu kiedy umiemy wszystko w nim nazwać, ciało mniej nas niepokoi. Wiemy również, że dusza nie jest niczym innym jak działalnością szarych komórek mózgu. Dwoistość duszy i ciała zasłoniły terminy naukowe i możemy się z niej śmiać jak ze staromodnego przesądu. ..”

“Nieznośna lekkość bytu”, Milan Kundera


“.. każdemu będzie dane to, w co wierzy..”

“Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow


“… – Całe życie nie jest niczym innym niż uformowanymi pytaniami, które niosą już w sobie zarodek odpowiedzi, oraz odpowiedziami, które są już brzemienne pytaniami. Ten, kto widzi to inaczej, jest głupcem…”

“Golem”, Gustav Meyrink


“…Wiesz, co to jest tabu? W porządku. Stuprocentowe tabu. Tysiącprocentowe. Nie ma czegoś takiego jak Żydzi. Są tylko ludzie. Jasne? Gówniani ludzie i dobrzy ludzie, i tacy sobie ludzie. Nie ma ani Żydów, ani Cyganów, ani nic. Rozumiesz?..”

“Księga ojców”, Miklos Vamos


“…Aktorzy,

Jak ci mówiłem, to duchy jedynie

Które w powietrzu już się rozpłynęły.

To tylko miraż, muślin bez osnowy

Jak świetne zamki, wyniosłe świątynie,

Wieże z głowami w chmurach, ten glob cały,

Wczoraj i dziś, które też wiatr rozwieje,

Jak bezcielesne nasze widowisko.

Z tej samej przędzy, co sny, nas utkano,

A nasze krótkie życie ze stron obu

Snem spięte….”

Burza, W.Szekspir w przekładzie Piotra Kamińskiego


“…najwięksi prorocy mają wyjątkowo niejasne przesłanie. Im bardziej niejasne przesłanie, tym większy prorok.”

“…Być może jedyną różnicą między człowiekiem i zwierzęciem jest ludzka zdolność do sycenia swoich dni i życia całym kosmosem głupstw, aż wreszcie przychodzi jedyna realna rzecz na świecie – śmierć – aby skończyć ten nonsens…”

“… tchórza trzeba się bać najbardziej, bo nie ma takiej rzeczy, której by nie zrobił, aby udowodnić sobie i innym, że jest odważny…”

“Pierwsza osoba”, Richard Flanagan


“…Żeby bać się śmierci, trzeba czuć wielkie przywiązanie do życia…”

“Złota skóra”, Carla Montero


“.. Bo mężczyzna bez kobiety, synu, jest jak czołg bez lufy – groźny, ale bez sensu. ..”

“Błahy incydent”, Justyna Edmondson


” ..Jego zdaniem ludzie bronią się przed przyznaniem, że ich życie jest dziełem przeklętego przypadku. Uparcie szukają usprawiedliwienia, bo nie potrafią pogodzić się z mdłościami wywołanymi przez poczucie bezsensu. ..”

“Wybrzeże śmierci”, Víctor del Árbol


“..Życie, jeśli tylko dać mu szansę, zawsze potrafi wygrać ze śmiercią. A może to śmierć, jak każdy drapieżca, gdy widzi, że jej ofiara walczy dostatecznie zaciekle, przezornie się wycofuje. ..”

“Hotel zaświat”, Przemysław Borkowski


“… – Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia – (…) – by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami..”

“Gwiazdy Oriona”, Aleksander Sowa


“… Szczęśliwy ten kaznodzieja, który wie, kiedy powiedzieć amen..”

“Pieśń harfy”, Levi Henriksen


” Czym są krytycy? Starają się jak mogą, aby obniżyć moją wartość, uczynić mnie kimś bez znaczenia. Jeśli nie mogę tego wytrzymać, zasługuję na to wszystko.”

“Klub Dantego”, Matthew Pearl


” Szkoda, że jestem ateistą. Nie wierzę w Boga, a już na pewno nie wierzę w jego personel naziemny na tym padole.”

“Życie to bardzo krótki okres czegoś między dwoma nieskończenie długimi okresami niczego i jest chyba zrozumiałe, że człowiek chciałby go maksymalnie wypełnić czymś przyjemnym.”

“Żyj i pozwól żyć”, Hendrik Groen


“Może to śmiech doprowadził człowieka do owego epokowego odkrycia, do pierwszego w świecie zdania nadającego rzeczywistości ludzki sens.”

“Świat Ludwika”, Andrzej Katzenmark


“.. pisanie rodzi się z czystej nędzy , ze wstydliwego bólu, z tajemnic, które umrą razem z nami, ponieważ magia polegała na tym, żeby sugerować ich istnienie, ale nigdy ich nie pokazywać, nie pozwalając, by nagość duszy stała się pornografią emocji.”

“Dam Ci to wszystko”, Dolores Redondo


“Ważne jest niemyślenie”

“Nie ma”, Mariusz Szczygieł