fbpx

Cytaty

“.. Otóż: ‘Większość ludzi nie chce pływać , dopóki nie nauczy się pływania’. Czy to nie dowcipne? Oczywiście nie chcą pływać! Urodzili się przecież dla ziemi, nie dla wody. I oczywiście nie chcą myśleć, gdyż stworzeni zostali do życia, a nie do myślenia! Tak, a kto myśli i kto z myślenia czyni sprawę najważniejszą, ten wprawdzie  może w tej dziedzinie zajść daleko, ale taki człowiek zamienił ziemię na wodę i musi kiedyś utonąć. ..”

“Wilk Stepowy”, Hermann Hesse

“…Od czasu kiedy umiemy wszystko w nim nazwać, ciało mniej nas niepokoi. Wiemy również, że dusza nie jest niczym innym jak działalnością szarych komórek mózgu. Dwoistość duszy i ciała zasłoniły terminy naukowe i możemy się z niej śmiać jak ze staromodnego przesądu. ..”

“Nieznośna lekkość bytu”, Milan Kundera

“.. każdemu będzie dane to, w co wierzy..”

“Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow

“… – Całe życie nie jest niczym innym niż uformowanymi pytaniami, które niosą już w sobie zarodek odpowiedzi, oraz odpowiedziami, które są już brzemienne pytaniami. Ten, kto widzi to inaczej, jest głupcem…”

“Golem”, Gustav Meyrink

“…Wiesz, co to jest tabu? W porządku. Stuprocentowe tabu. Tysiącprocentowe. Nie ma czegoś takiego jak Żydzi. Są tylko ludzie. Jasne? Gówniani ludzie i dobrzy ludzie, i tacy sobie ludzie. Nie ma ani Żydów, ani Cyganów, ani nic. Rozumiesz?..”

“Księga ojców”, Miklos Vamos

“…Aktorzy,

Jak ci mówiłem, to duchy jedynie

Które w powietrzu już się rozpłynęły.

To tylko miraż, muślin bez osnowy

Jak świetne zamki, wyniosłe świątynie,

Wieże z głowami w chmurach, ten glob cały,

Wczoraj i dziś, które też wiatr rozwieje,

Jak bezcielesne nasze widowisko.

Z tej samej przędzy, co sny, nas utkano,

A nasze krótkie życie ze stron obu

Snem spięte….”

Burza, W.Szekspir w przekładzie Piotra Kamińskiego

“…najwięksi prorocy mają wyjątkowo niejasne przesłanie. Im bardziej niejasne przesłanie, tym większy prorok.”

“…Być może jedyną różnicą między człowiekiem i zwierzęciem jest ludzka zdolność do sycenia swoich dni i życia całym kosmosem głupstw, aż wreszcie przychodzi jedyna realna rzecz na świecie – śmierć – aby skończyć ten nonsens…”

“… tchórza trzeba się bać najbardziej, bo nie ma takiej rzeczy, której by nie zrobił, aby udowodnić sobie i innym, że jest odważny…”

“Pierwsza osoba”, Richard Flanagan