„Zwierzę”, Lisa Taddeo

Eteryczna, przepełniona zapachami, smakami i kolorami przeprawa przez skomplikowane losy nieoszczędzanej przez życie bohaterki. Silnej, bezpruderyjnej kobiety, która odważnie diagnozuje własne odczucia, intencje, motywacje. Świat kobiet, świadomie lub nie, zostaje w „Zwierzęciu” bezlitośnie determinowany zachowaniami mężczyzn. Czasem sednem emocjonalnego tsunami staje się ich samouwielbienie, czasem zwykły egoizm. Bywa, że nie są w stanie ocenić sytuacji z innej, niż własna perspektywy, a następujące po dokonanym wyborze sekwencje zdarzeń, okazują się dla nich niemożliwe do racjonalnego przeanalizowania. Czasem zaś, dotykają środka kobiecej duszy i tego właśnie dotknięcia wydaje się poszukiwać główna postać powieści – Joan. A może nie tylko ona?

Z Lisą Taddeo ważne dla nas będą nie same wydarzenia, a ich scenografia, aura, kontekst. Po mistrzowsku operując słowem, Autorka ustawi nas dokładnie tam gdzie zamierza. W azylu zadumy nad skomplikowanym spektrum ludzkich reakcji na życie, do którego nic nie jest w stanie nikogo przygotować.

„Zwierzę” wydaje się idealnym wyborem w wersji audio. Paulina Holtz użyczyła nie tylko swojego głosu, ale i talentu interpretacyjnego, dzięki czemu refleksja przychodzi słuchaczowi naturalnie i bez większego wysiłku. W zagonionym świecie bodźców i niekończącego się nigdy głodu błyskawicznych, satysfakcjonujących wrażeń, duet obu tych pań pozwala cudownie zwolnić. Bez wyrzutów sumienia przyznać sobie prawo do nieśpiesznego zajrzenia w głąb własnej intymności, idealizmu – jeżeli jeszcze go w sobie nie stłamsiliśmy, a przede wszystkim do samorozgrzeszenia się z części błędów, na które być może zostaliśmy zwyczajnie, okrutnie zaprogramowani.

Audiobook dostępny na Upolujebooka.pl

 

5 3 votes
Article Rating