„Świat miniony”, Tom Sweterlitsch

Książka Tom’a Swetelitsch’a wstrząśnie Czytelnikiem. Efekt tego wstrząsu pogłębi jeszcze doznanie treści w wersji audio, za sprawą doskonałej interpretacji Laury Breszki. Genialny język. Doskonale skonstruowane, liczne wątki. Niezwykła plastyczność i swoboda przekazu najtrudniejszych, naukowych i pseudonaukowych zagadnień. W Świecie minionym dosłownie czuje się przestrzeń.

Słuchając głosu czytającej wkraczamy w zupełnie inny od naszego świat. Wraz z główną bohaterką przekraczamy granice czasu, by zbliżyć się do wyjaśnienia początkowo tylko zagadki kryminalnej. Ta zaś z czasem, zmieni się w poszukiwanie sensu istnienia, dywagacje etyczne i ratowanie ludzkości przed brutalnym chaosem zagłady. Postacie powieści Tom’a Sweterlitsch’a są właściwie bezbronne wobec nieustannie zmieniających się systemów wartości, postaw wobec sytuacji ekstremalnych, a nawet ich własnych tożsamości. Nic nie wydaje się stabilne. Z każdym rozdziałem stajemy się coraz bardziej elastyczni. I coraz bardziej uzależnieni od tej historii.

Terminus. Tak nazywa się coś, co zakończy istnienie świata. Niewytłumaczalne, przerażające zjawisko, które rozprzestrzenia się w czasie jak wirus. Eksplorując kosmos, na nieszczęście człowiek natyka się na nie przypadkowo i z premedytacją sprowadza na rodzimą planetę. Celem staje się przeżycie. Za wszelką cenę. Egoistyczne, krwawe wyrywanie możliwości istnienia tylko i wyłącznie dla siebie. Znaczenie tracą więzi rodzinne, religia, morale… Motorem działań i wytłumaczeniem wszelkich podłości staje się wyizolowany instynkt samozachowawczy. Z kryminału science fiction zostajemy rzuceni na scenę historii o apokalipsie. I jest to obraz przerażający i fascynujący jednocześnie.

Genialna powieść futurystyczna. Skłaniająca do głębokich redefinicji własnych przekonań i systemów wartości. Wymagająca wysiłku i ogromnego skupienia, rewanżuje się jednak porywającą przejażdżką w głąb mrocznej, zadziwiającej i wspaniałej historii o tym, jakie jest i może być kiedyś nasze uniwersum.

Audiobook do recenzji dostarczył serwis jakkupowac.pl.

5 1 vote
Article Rating