„Kazanie ognia”, Jamie Quatro

Jamie Quatro stworzyła opowieść o ogromnej pustce w życiu dwojga zdrowych, zamożnych i na pierwszy rzut oka, szczęśliwych ludzi. Po latach niedopowiedzianych pretensji i skrywanych pragnień, przepaść dzieląca małżonków staje się nie do pokonania. Na Kazanie ognia, złożyły się sceny z życia rodziny na przestrzeni wielu lat, rozmowy z psychoterapeutą, listy wymieniane między kochankami, czasem brutalne, czasem namiętne – niejednokrotnie równocześnie – obrazy miłosnych uniesień w różnych konstelacjach osobowych. Wachlarz doznań podczas czytania tej książki jest doprawdy spory.

Bohaterowie nie dostrzegają w tym co robią, zdrady w tradycyjnym ujęciu. Po intymnych spotkaniach, wracają za każdym razem do małżonków i do zwykłego życia swoich rodzin. Aż do kolejnej, wspólnej konferencji lub odczytu, gdzieś na końcu świata. W dosyć specyficzny sposób podchodzi do romansu główna bohaterka. W iście ekwilibrystycznym stylu łączy wątki biblijne z seksem. Postawę Chrystusa z własną, podczas intymnych spotkań. Kochanek natomiast, traktuje związek z inną kobietą jako paliwo dla swojej twórczości poetyckiej. Tu już ekwilibrystyki nie widać.

Ten gordyjski węzeł, w którym tkwią małżonkowie, mogłaby rozwiązać szczera rozmowa na każdym etapie wspólnego życia. Zamiast tego, ona wchodzi w rolę pozornie doskonałej matki, wyidealizowanej żony i za wszelką cenę również kochanki. Wybiera w ten sposób mniejsze zło. W konsekwencji zachowuje pozory szczęścia, ale wypełnia ją coraz większa nicość. On, jest mieszanką dobroci i egoizmu. Jest doskonałym ojcem, ale słabo panującym nad instynktami – mężem. Miotają się zatem oboje.

Przy tej lekturze trudno się zrelaksować. Momentami bywa niemal niesmaczna. Mówi o trudnych sprawach, o których milczeć nie należy, ale trzeba się do niej uprzednio przygotować. Wszystkim, którzy liczą na lekką opowieść o perypetiach pary poślubionych sobie osób, zaleca się jednak najpierw solidną rozgrzewkę. Tutaj nie będzie zabawnie. Tutaj Czytelnika czeka podróż po meandrach zagmatwanego związku, który zmienia się nieuchronnie w pustynię emocji i uczuć.

Książkę do recenzji dostarczył serwis Jakkupowac.pl

0 0 votes
Article Rating