„Kallokaina”, Karin Boye, Wydawnictwo DRIADA

„Kallokaina”, choć swój debiut odnotowała w 1940 roku, w Polsce została wydana po raz pierwszy dzięki Wydawnictwu DRIADA w 2018. Książka szwedzkiej poetki i pisarki, to dystopijna wizja świata, w której jednostka sprowadzona zostaje do roli trybika w ściśle kontrolowanej machinie państwa. Zarządzanie przez strach. Uprzedmiotowienie człowieka. Pełna inwigilacja. Doktryny myślenia i radykalne sankcje w przypadku jakiegokolwiek sprzeciwu.

Czas oraz miejsce akcji nie są bliżej określone. Totalitarna rzeczywistość, zyskuje w ten sposób charakter uniwersalny. Mogła zdarzyć się wszędzie i dotyczyć każdego pokolenia. Narodziła się, jako efekt absurdalnej potrzeby człowieka do kontrolowania każdej dziedziny istnienia. W „Kallokainie”dzieci stanowią własność państwa. Życie rodzin przebiega pod nadzorem opiekunek, które są oczami i uszami aparatu władzy. Przywiązanie, okazywanie słabości, tęsknota – to uczucia wysoce niepożądane w tym pseudo idealnym tworze cywilizacyjnym. Zakaz indywidualnej rozmowy, spotkania tylko za zgodą dozorcy. Przepustki, dokumenty i skrupulatna ich weryfikacja.

I choć wizja ta jest daleka od optymistycznej, to jednak niesie ze sobą przekonanie, że humanizm w każdych okolicznościach, znajdzie sposób, by dać o sobie znać. Istota ludzka nie jest maszyną. Nie można jej po prostu zaprogramować. Pragnienie wolności, szacunku i subiektywnie pojmowanego szczęścia, są nierozerwalną częścią jej natury. Rozmiar strachu, który jesteśmy w stanie pokonać, decyduje o tym, czy pragnienia te zostają spełnione.

Karin Boye raczy Czytelnika mroczną, lecz niezwykle oryginalną opowieścią o tym, jak dziwny i okrutny potrafimy stworzyć sobie świat. I o tym, jak skutecznym narzędziem kreowania owego świata jest umiejętnie zaprojektowana propaganda.

Przemyślana fabuła. Głęboka eksploracja psychiki postaci. Wiarygodnie budowana atmosfera totalnej indoktrynacji. Czytelnicy, którzy tęsknią za tym, by choć przez chwilę znaleźć się w do granic odrealnionym świecie, będą zachwyceni.

0 0 votes
Article Rating