„Inkwizytor”, Patricio Sturlese

„Kołyska Judasza” lub „Wenecka Gruszka”. To niestety nie są  nazwy nowych odmian róż. Tak wdzięcznie brzmią piekielnie zmyślne narzędzia tortur świętej inkwizycji. Fascynaci wilgotnych lochów, dybów i pręgierzy na placach straceń, w Inkwizytorze znajdą spełnienie swoich marzeń o intrygującej, mrocznej powieści. Patricio Sturlese, dorzucił do tej wyjątkowej mieszanki jeszcze odrobinę płonących stosów z heretykami, tajemnicze szatańskie księgi oraz skomplikowany wątek walki o władzę w skostniałym, szesnastowiecznym kościele.

Trudno przy czytaniu Inkwizytora, znaleźć sobie chwilę na zrobienie herbaty. Akcja toczy się naprawdę dynamicznie i odkrywanie kolejnych wątków staje się wręcz uzależniające. Mamy zatem zakonników, którzy pozwalają sobie na miłość, bynajmniej nie platoniczną. Poznajemy wiedźmy, których żywiołem są wyuzdane orgie. Nie brakuje skrytych zabójców, sumiennych żołnierzy, doświadczonych żeglarzy, ani dzieci z nieprawego łoża, płci obojga. Mimo ogromu postaci i wachlarza wydarzeń, proporcje między przyjemnością, a okrucieństwem dobrane są perfekcyjnie.

To nie jest „Kod da Vinci”, dlatego nie biegamy z bohaterami za tajemniczymi znakami, ani nie tułamy się z nimi po bibliotekach i archiwach. Inkwizytor dotyka bardziej kwestii ludzkiej psychiki, przygląda się reakcjom bohaterów w obliczu niecodziennych sytuacji. Autor buduje w nim atmosferę konfliktu i próbuje dotrzeć do sedna przekonań każdej z jego stron.

Powieść Sturlese jest fascynująca, a co najważniejsze świetnie skonstruowana. Napisana z lekkością i doskonale wpisująca się w definicję thrillera historycznego. Po przeczytaniu ostatniej strony, Czytelnik będzie miał wrażenie, że właśnie wyszedł z kina po premierze kasowego, z rozmachem nakręconego dreszczowca, po którym potrzeba dłuższej chwili, by ponownie wrócić do rzeczywistości.

Na szczególną uwagę, zasługują zaskakująco logiczne i celne riposty przesłuchiwanych przez inkwizycję ofiar. Choć nieliczne w książce, stają się przyczynkiem do zastanowienia nad słusznością interpretacji, wybranych dogmatów chrześcijaństwa.

0 0 votes
Article Rating