„Czarny manuskrypt”, Krzysztof Bochus

Czarny manuskrypt to perełka wśród kryminałów w stylu retro. Nie dość, że sięga do historii lat 30-tych ubiegłego wieku to jeszcze pokazuje, przy okazji fascynującej historii tajemniczych zbrodni, sytuację społeczną i polityczną terenów Prus Wschodnich z perspektywy naszych zachodnich sąsiadów. Perspektywa o tyle cenna, że poruszane w niej kwestie narodowości tych ziem, nie wydają się bynajmniej oczywiste. Wiele wątków. Wiele racji. Złożoność problemu i trudna, wspólna historia. Jest zatem i przyjemnie i pouczająco.

Krzysztof Bochus nie zamyka pomysłu na ciekawą opowieść w scenerii lat poprzedzających największą z wojen naszego globu. W poszukiwaniu rozwiązania zagadki tajemniczych morderstw księży, przeniesie nas w zapierający dech w czytelniczych piersiach, czas budowania potęgi zakonu krzyżackiego. Bochus nie oszczędzi nam mrocznych sekretów ani historycznych niuansów. Przejdziemy wraz z jego bohaterami przez ukryte tunele wprost do tajemniczych komnat. Od świętych za życia do demaskowanych po śmierci. Od opętanych utopijnymi wizjami do stąpających twardo po ziemi postaci, które jeszcze na długo po lekturze, pomieszkiwać będą w naszej wyobraźni.

Kobiecych figur w powieści nie znajdziecie zbyt wielu. Te zaś, które dostąpiły zaszczytu pojawienia się w Czarnym manuskrypcie są albo świetnymi gospodyniami albo paniami niezwykle lekkich obyczajów. Istnieją też jako niewierne żony lub obiekty niespełnionych w młodości miłosnych uniesień. Świat powieściowy Bochusa jest rzetelny historycznie, wiarygodny w kreowaniu portretów psychologicznych, intrygujący w procesie dochodzenia do sprawców zbrodni i jednorodnie męski. Powieść jest jednak na tyle dobra, że ostatni z wymienionych elementów, wytrawny Czytelnik, a nawet Czytelniczka (!), jest w stanie zaakceptować 🙂

Przemycająca wraz z opowieścią kryminalną również wiedzę historyczną, nietuzinkowa, szalenie zajmująca lektura. Pochłaniana podczas wakacji, pod malborskim zamkiem, może być przysłowiowym gwoździem tegorocznego urlopu.

E-book dostępny na:

5 2 votes
Article Rating