„Cycero”, Robert Harris

Na bazie dostępnych współcześnie przekazów o rzymskim mówcy i filozofie, Robert Harris stworzył świetnie czytającą się powieść, którą śmiało można nazwać elementarzem skutecznej polityki. Cyceron, człowiek marzący o najwyższych funkcjach w Państwie, swoją determinacją, niewątpliwym talentem oratorskim i umiejętnością przekuwania porażek w sukcesy jest postacią, której chętnie kibicujemy. A ten doping będzie naprawdę potrzebny do ostatniej strony.

W starożytnym Rzymie przyjrzymy się małżonkom z rozsądku, którzy z biegiem lat staną się prawdziwymi partnerami. Poznamy niewolników, którzy przebywając w głębokim cieniu staną się osią i niezbędnym elementem najważniejszych wydarzeń. Zadrżymy na spotkaniach z potężnymi wodzami dokonującymi niewiarygodnych czynów na ówczesnych polach bitew. Najważniejszą bitwę jednak podążając za Cyceronem stoczymy w senacie zabiegając z zasady o sprawiedliwość, ale jednak i trochę również o własny interes. Polityka jest brudna choć przyświecają jej szczytne idee i to za nimi idą ludzie. Jest powodem do dumy, a czasem do wstydu. Pochodnią, która rozpala nadzieje i żywym ogniem gniewu i rozczarowania. Wynosi na szczyty i sprowadza na dno. Uwodzi, ale ma ogromne wymagania. Trzeba niezwykłej mądrości by się w niej poruszać. I przeżyć.

Powieść Roberta Harris’a pozwala poznać zasady rzymskiej demokracji, hierarchię ówczesnych wartości, reguły współżycia i zwyczaje zwykłych obywateli na kilkadziesiąt lat przed rozpoczęciem naszej ery. Wyprawa w tę zamierzchłą przeszłość potrafi zauroczyć. Cyceron to gratka dla poszukiwaczy niebanalnych historii i świetnego pióra, które historię traktuje jak osnowę do opowiedzenia uniwersalnej prawdy o ludzkiej naturze.

e-book do kupienia na https://upolujebooka.pl/oferta,74254,cycero.html

5 3 votes
Article Rating