„Córka nieboszczyka”, Joanna Jodełka

Córkę nieboszczyka tylko częściowo można uznać za klasyczną komedię kryminalną. Rozpoczyna się niezwykle obiecująco, lekko i zabawnie. Po pierwszych rozdziałach parzymy dobrą herbatę, mościmy się wygodnie na kanapie i mniej więcej wiemy, czego w ciągu najbliższych godzin możemy się spodziewać. I tu niespodzianka. Dla otwartych na nieoczywistości i odchylenia od z góry utartych szlaków – przyjemna. Dla nastawionych wyłącznie na rozrywkę – być może zaskakująca. Faktem jest, że wątek romantyczny idzie w zupełnie nieoczekiwanym kierunku, głównej bohaterce jednak daleko do modelowo silnych, wyrazistych postaci, a zakończenie nadchodzi znienacka i wydaje się, że jest dopiero początkiem czegoś zupełnie nowego. Trudno przejść obojętnie obok tej pozycji.

Konflikt między przyrodnimi siostrami o spadek po nagle zmarłym ojcu, nie sprawia specjalnej przyjemności w czytaniu. Poza kilkoma naprawdę dobrymi scenami ciętego dowcipu na początku historii, humoru trzeba się w następnych rozdziałach mocno doszukiwać. Wraz z kolejnym trupem, sytuacja coraz bardziej się komplikuje, tropów i trudności przybywa, a Tycjana, z którą się bezwiednie identyfikujemy, nie potrafi na nie w żaden racjonalny sposób zareagować. Popełnia błąd za błędem, co prowokuje Czytelnika do wymyślania alternatywnych wersji rozwoju sytuacji.

Godne uwagi wątki historii masonerii zdecydowanie dodają uroku powieści Joanny Jodełki. Nadają charakteru całej fabule i tworzą dość skomplikowaną sieć powiązań między większością postaci. Robi się gęsto od symboli, znaków, rytuałów i tajemniczych przekazów. Nie na tyle jednak, by stracić kontrolę nad przebiegiem zdarzeń. Ostatnie zdanie zawiesza nas na moment, pobudzając do ponownej analizy wszystkiego co przeczytaliśmy. I trzeba przyznać – bez względu na efekt owej analizy i ilość możliwych rozwiązań, zdecydowanie odczuwamy potrzebę by przeczytać więcej. Na szczęście Joanna Jodełka zaspokaja tę potrzebę w drugiej części cyklu czyli Pamiętniku karła, do którego zajrzymy już niebawem.

Ebook Córka nieboszczyka dostępny na Upolujebooka.pl

 

5 3 votes
Article Rating